Meny
E-tidning
Annons
Annons

Samhälle & politik

Hög risk på Gotland för fågelinfluensa

Text Christer Bjöhle Publicerad: 2025-02-28

Risken är hög att gotländska vildfåglar inom kort drabbas av fågelinfluensa, bedömer länsstyrelsen sedan ett utbrott bekräftats i Skåne. 

Nu införs restriktioner för tamfåglar på Gotland.

Skåne har drabbats av fågelinfluensa, och eftersom smittorisken är hög har nu Jordbruksverket klassat stora delar av södra Sverige, däribland Gotland, som högriskområde. Det innebär en hel del restriktioner för personer som äger tamfåglar, eftersom smitta bland vilda fåglar lätt sprids även till tama diton.

"Än så länge finns inget fall av fågelinfluensa på Gotland, men risken är stor att vi inom kort kommer se det bland vilda fåglar", säger länsveterinär Maria Eriksson i ett pressmeddelande.

Gotländska tamfågelägare har vid tidigare utbrott visat sig bra på att skydda sina besättningar från smitta från vildfåglar, och länsveterinärens förhoppning är att införandet av restriktioner nu avsevärt kommer att minska antalet drabbade fåglar. "Vi ser att djurägarna på ön har ett bra smittskyddstänk. Nu hoppas vi att restriktionerna kan hjälper till att minska risken för smittspridning även denna gång."

Högriskområdet som Jordbruksverket nu har utsett omfattar länen Gotland, Blekinge, Halland, Kalmar, Södermanland, Västra Götaland, Östergötland och Skåne.

FAKTA/ Restriktioner för högriskområde:

Bland de restriktioner som gäller tamfågelbesättningar inom ett högriskområde hör: 

  • Tama fjäderfän ska hållas inomhus, vilket innebär att de inte heller får vistas i inhängnader eller liknande anordning.
  • Ankor, gäss och strutsfåglar får vistas i hägn om de bedöms utsättas för onödigt lidande genom att befinna sig inomhus. Foder och dricksvatten ska dock alltid ges inomhus eller under ett skydd utomhus.
  • Ägaren av tamfåglar ska löpande kontrollera hälsoläget hos djuren.
  • Behållare för badvatten får förvaras i hägn om det skyddas från vilda and- och vadarfåglar.
  • Andfåglar ska hållas separat för att inte ha kontakt med andra fjäderfän.

För den som har så kallade hobbyhöns men inte säljer ägg, kött eller produkter från fåglarna gäller bland annat: 

  • Fåglarna ska vara inhägnade för att hindra kontakt med vilda fåglar.
  • Rekommendationer för hägnet: Tak.
    Annons Annons

    Stängsel på minst 90 centimeter. Maskstorlek högst 51 millimeter. Hägnet helt tätt nedtill.

  • Ju mindre yta i hägnet desto mindre risk för smitta från vilda fåglar.
  • Foder ges inomhus eller under skydd ute.
  • Höns och andra tamfåglar får flyttas, under förutsättning att det inte finns misstanke om sjukdom. Även själva hägnet får flyttas så länge det inte finns risk att fåglarna smittas på grund av flytten.
  • Källa: Länsstyrelsen Gotlands län.

— — —

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

— — —

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.

Annons Annons

Teckna dig för Horisonts nyhetsbrev!

Få en nyhetssammanfattning i mejlen varje vardagsmorgon, helt gratis!

Anmäl dig här
Annons Annons
Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2025