De största minoritetsägarna i Gotlandsbolaget går ihop i ett gemensamt bolag, för att samordna sitt inflytande som ägare.
Som Horisont kunde berätta i onsdags, skedde nyligen en stor förändring inom Rederi AB Gotland, Gotlandsbolaget i folkmun, då den största av minoritetsägarna registrerades för att ha sålt av alla sina aktier, en portfölj värd 544 miljoner kronor.
Bolaget i fråga, Svenska Stålbyggen Invest, förklarade sedan via ordföranden Peter Åman att det handlade om en organisatorisk förändring.
–Vi kontrollerar och äger fortsatt samma antal aktier i Gotlandsbolaget, sade Peter Åman till Horisont.
Den "organisatoriska förändringen" handlar om att de tre största minoritetsägarna, vilka förutom Svenska Stålbyggen Invest är TJ Gruppen AB samt Johan Thorell med bolag, nu går samman i ett gemensamt ägarbolag, rapporterar Sveriges Radio Gotland. Skälet till det gemensamma bolaget, som går under namnet RABG Intressenter, är att "samordna sitt ägarinflytande", säger Peter Åman till SR.
Huvudägare i Gotlandsbolaget är redarfamiljen Nilssons bolag Trojaborg, som äger 61,3 procent av kapitalet i Gotlandsbolaget men 76,2 procent av rösterna. De tre bolag som nu gått samman äger 19,7 procent av kapitalet i Gotlandsbolaget men 12,6 procent av rösterna på stämman.
Anledningen till skillnaden mellan kapital och röster är fördelningen mellan A- och B-aktier.
Läs mer:
Storägaren om försäljningen: "Vi fortsätter äga" (Horisont 17 april 2025)
Storägare säljer alla aktier i Gotlandsbolaget (Horisont 16 april 2025)
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.